Založ si blog

Propaganda a jej mierové výkriky

Popravde som si myslel, teda naivne som si myslel, že všetko akosi po tej inkriminovanej nedeli utíchne. Inkriminovanú nedeľu mám na mysli nedeľnú noc, kedy sa prišlo na to, kto bude nový demokraticky zvolený prezident. Veľmi som sa mýlil. Musím však uznať, že som sa v koži pozorovateľa cítil veľmi dobre. Ja ako večný – teda zatiaľ absolútny nevolič som sledoval všetky tieto aféry a pokusy o absurditu propagandy z uvoľnenejšieho uhla pohľadu. Bol som presvedčený, že ísť voliť menšie zlo pre mňa nie je riešenie a budem akceptovať akýkoľvek výsledok. Nakoľko nemôžem hundrať. Nebol som predsa voliť.

A tak sme sa v nedeľu zobudili a mali sme prezidenta. Raz mi jedna speváčka z Čiech, ktorá sa volá Kaczi povedala v backstage na úplne inú tému vetu: „Hlavne sa z toho netreba posrať, že áno“. A tak som si na ňu spomenul a celkom mi na danú situáciu sadla. Usmial som sa. Všetci chcú mier, ale pritom majú svoj názor ako ho dosiahnuť. Všetko sa dá do určitej miery rešpektovať. Aj akýsi korektný mier po voľbách medzi dvoma tábormi by mal byť samozrejmosťou v takejto vyspelej demokracii v ktorej žijeme. Hlboko som sa mýlil. Ba práve naopak. Porazení budú prskať, pískať, výskať a jojkať. Budú zase raz hecovať aj tak dosť rozpoltenú spoločnosť. A nevedel som, že to pôjde skutočne ďalej.

A šlo to ďalej. Teda ide to ďalej. Dva tábory budú na seba kydať, kto hral viac fér a kto menej. Ale ja tomu nerozumiem. Veď rozhodcom bol národ, ktorý bol voliť. Teda ja nie, ale tí ktorí boli pri urnách a rozhodli. Nie je potrebný rozstrel ani druhé predĺženie. Stačí viac pokory. Nerozumiem, že si teraz budeme ukazovať prstami na influencerov, športovcov a či hercov. Kto koho volil a prečo ho volil. Za čo ho volil. Dostal za to niečo? Dostal málo, alebo veľa? Bol to iba jeho názor? Nech je to ktokoľvek, kto si nahral video a povedal kto je jeho obľúbený kandidát, je to jeho slobodný názor. Slobodné rozhodnutie. Už asi po piaty krát nechápem v tejto zvláštnej povolebnej prestrelke, prečo si niekto uzurupuje právo na pravdu. Každá známa a či len povedomá tvár, ktorá vystúpila v jednej a či druhej kampani to urobila slobodne. Teda s tým rátam. Nechápem, prečo si niekto nemôže povedať svoj názor? Sme predsa v demokratickej spoločnosti a je rok 2024.

Tí z druhého tábora, ktorí chodili na protesty a robili kampaň svojmu táboru, mali na to rovnaké právo, ako to robila druhá strana vo videách, alebo odkazoch na sociálnych sieťach. Odsudzuje ich niekto za to? Mentálna výbava ľudí v oboch kampaniach bola rôznorodá. Od influencerov propagujúc kolagén až po perfektných hercov, ktorí svoj názor prečítali z papiera na námestiach. Všetko by sme mali rešpektovať. Úplne prirodzene. Ale žiaľ nie je tomu tak. Politici zase raz delia spoločnosť a ďalej ju hecujú k nenávisti. Je predsa rozhodnuté, haló. Máme nového prezidenta. Demokraticky zvoleného. Tým je povedané všetko.

Pozitívne na tom celom marazme je to, že v tejto propagande plnej mierových výkrikov nikto nezomrel. Možno sa niekto opil. Z nešťastia, alebo šťastia. Niekto dokonca bral nad ránom v nedeľu po voľbách tabletky. Každý sme iní a máme právo na svoj názor. Voliť modrého, červeného, alebo nevoliť. Mali by sme sa rešpektovať a netváriť sa, že tí druhí sú predsa dezinformovaní dezoláti. Nie, vôbec tomu tak nie je. Hlavne politici a rovnako tak niektorí novinári, by si mali vstúpiť do svojho vnútra a upokojiť vášne. Som fest rád, že som nebol voliť. Musím uznať, že ma to bavilo sledovať. Bavilo ma krájať dej. Dnes je pre mňa po všetkom. Blahoželám novému prezidentovi a dúfam, že bude prezidentom celého nášho Slovenska.

Slnko zase raz vyšlo a verím, že vyjde aj zajtra. Fakt by niektorým bolo potrebné viac dýchať. Zhlboka.

Bude ako nebolo. Ja si počkám.

                                                                       Jano Marton

Korene

30.05.2024

Stáva sa to pomerne často, že mi báseň príde len tak absolútne nečakane počas prenikania priestoru skrz dlane, alebo len známu tvár a či vôňu, ktorá mi pripomína moje dejiny. Keď si jej verše narýchlo niekam nepoznačím, nemám šancu sa k nej už nikdy vrátiť. A už vôbec nie ju dokončiť. Toto je iný prípad, poznačil som si ju a zároveň ju vlastne hneď aj dokončil [...]

Hrubá čiara nie je naratív

20.05.2024

V pondelok večer som si pozrel v televízii Ta3 rozhovor zástupcu opozície, pána Grohlinga a neviem či mám plakať, alebo sa smiať. Neuveriteľné. Grohling neodpovedal ani na jednu otázku, ktorú mu dal moderátor pán Bielik. Toto je snáď šialené. Fakt ani na jednu!!! Používanie slova NARATÍV sa stalo osobným športom liberálnych politikov. Toto kam až došlo? Čakal som [...]

Radikálne šialení liberáli žnú čo zasiali

15.05.2024

Pokus o atentát na premiéra Slovenska, ktorý sa dnes udial je niečím šialeným. To sa píše všade. Žiaľ už sme našli aj komentáre tipu TAK MU TREBA, alebo DOBRÁ SPRÁVA. Takýchto ľudí by som poslal pred súd. Natvrdo. Treba si ale na rovinu povedať, že bez plávajúceho lista na oblohe by nebol vietor. Alebo severák. Prečo sme ale dospeli až do tohto štádia a aký [...]

praha

Univerzita Karlova podá proti uzneseniu o odložení prípadu streľby sťažnosť

17.06.2024 16:11

UK navrhne úplné vyšetrenie všetkých súvislostí vlaňajšieho útoku na jej Filozofickej fakulte.

parlament, PVV, rokovanie, Robert Fico, Peter Pellegrini, Milan Majerský, Tomáš Taraba

Taraba: Slovensko v Rade EÚ presadilo svoje záujmy pri ochrane medveďov

17.06.2024 15:55

Taraba informoval, že Európska komisia uznala nový slovenský zákon o eliminácii medveďov za kompatibilný s európskou legislatívou.

India, vlaky

Zrážka dvoch vlakov v Indii si vyžiadala najmenej 13 mŕtvych

17.06.2024 15:28

Pri zrážke osobného a nákladného vlaku sa zranilo 30 ľudí.

Euro / Eurá / Bankovka / Peniaze /

Podvodníčka vydávajúca sa za vyšetrovateľku okradla seniora o 4300 eur

17.06.2024 15:03

Páchateľka mala podľa polície seniorovi zavolať s tým, že jeho dcéra spôsobila dopravnú nehodu.

Ján Marton

Niektorí ľudia sa nikdy nezbláznia, tí musia mať ale príšerný život. - Ch. Bukowski

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 20299x
Priemerná čítanosť článkov: 1128x

Autor blogu

Kategórie