Hurá prázdniny

Zajtra začínajú prázdniny. Toto obdobie som miloval, ale aj nenávidel. Keďže som neznášal školu, tešilo ma to. Moja alergia však vždy presne v ten deň kedy sa dávali vysvedčenia absolútne kulminovala a mne slzili oči tak, že som poriadne nevidel. Po moje vysvedčenie so štvorkami šla často mama.

Dlho po škole som premýšľal (a často sa pritom prichytím aj dnes), prečo som bol tak na školu vysadený a v zásade ju neznášal. Nebavila ma. Nudil som sa tam. Nebolo to skrátka nič pre mňa. Okrem strojopisu a písania slohov a či úvah, to bol pre mňa absolútne zabitý čas. A viem, kedy sa to celé totálne polámalo. Keď ma učiteľka Madzinová ako malého druháka na základnej škole vo Svite bila celú hodinu po rukách laminátovým ukazovátkom pred celou triedou, lebo som nevedel dať správne medzery do číslovky 1 000 000. Plakal som tak, že som nevedel chytiť dych. Dnes to už viem. Tie medzery a dokonca aj chytiť dych. A viem aj to, že presne tam sa vo mne narodila nenávisť k školskému systému ako takému. A dokonca aj pohŕdanie učiteľmi a autoritami ako takými.Často nad tým premýšľam a budem robiť všetko preto, aby takúto traumu nezažili moje deti. Keby sa také niečo stalo mojim deťom a ja by som bol rodič, učiteľovi polámem ruku. Nie, obe ruky. Každý možno len kývne rukou, že taká bola vtedy doba. Hej bola, bolo to miestami zvrátené a úchylné.

Nikdy nezabudnem na základnú školu. Nikdy. Učitelia mi často hovorili, že ešte budem za školou plakať a budem sa chcieť do nej vrátiť. Nie, nikdy som sa do nej nechcel vrátiť a nikdy mi nebolo smutno. Verím, že veľa ľudí má na školu krásne spomienky. Tie moje sú žiaľ traumou. Hlavne zo základnej školy. Stredná sa preklopila a to som mal na saláme už úplne všetko.V škole bola občas sranda. Keď som vyviedol nejaké chujoviny, alebo urobil niečo čo bolo proti školskému poriadku. Vtedy ma to bavilo. Inak nie. Verím, že dnešný školský systém je nastavený inak…i keď určite aj deti sú iné. Hurá prázdniny, povedal som si vždy o takomto čase a tešil sa ako budem chodiť kradnúť hrach a čerešne po Podskalke. Boli to predsa len dobré časy. Občas.

Majte krásne prázdniny milí pankáči a nezabudnite, že škola nie je všetko. Netreba sa z nej posrať, i keď na ňu netreba ani úplne kašlať. Asi stačí nájsť nejaký zdravý stred. Mne sa to nepodarilo, verím že vy to zvládnete.

JM❤️

Môj Martinus: https://www.martinus.sk/authors/jan-marton

Môj FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100070180066559

Kam sa to všetko podelo?

23.04.2026

Včera som si otvoril veľkú krabicu, ktorá sa nanchádzala na pôjde domu, kde som sa narodil. Kazety, cédečka, walkman, náramky, prívesky, listy, pohľadnice, fotky, básne… Šialene veľa maličkostí, ktoré pre mňa znamenali počas tých desiatok rokov celý svet. Aj som sa pousmial, aj som pospomínal. Skúšam práve rozbehať starý walkman. Verím, že ho naštartujem a [...]

Nemením záľuby

12.04.2026

🍀Nemením záľuby. Ani podstatných ľudí okolo seba. Pamätám sa, ako tesne po Veľkej Noci pred 32 rokmi, prišla po mňa mama s varechou do krčmy. Mal som 15. Strašnà hanba😂 Dnes však viem, že urobila dobre😊🍀Keď tak chodím po školách po celom Slovensku s mojimi autorskými besedami a bavím sa s pedagógmi, off-line režim pomaly vymiera. Žiaci komunikujú takmer [...]

Slová sú neskutočným zrkadlom našej definície

04.03.2026

Slová majú nesmiernu silu a váhu. Hovorím o tom aj deťom na mojich besedách. Je potrebné s nimi narábať nesmierne opatrne a vážiť si každého písmena. Slová vedia byť ako zbrane. Rovnako tak ale aj nástroj nehy, mieru a lásky. Niekedy nás nesmierne hnevá, ako sme ich použili a niekedy sa naopak tešíme, čo z nás vypadlo a aký to dáva krásny zmysel, či hlbokú [...]

fico babiš česko vláda kaliňák takáč drucker

Českú ministerku slovne aj fyziky napadla žena, polícia vylúčila politický motív

12.06.2026 10:09

Kriminalisti ženu obvinili z nebezpečného vyhrážania sa a podali návrh na vzatie do väzby

Nižnekamskneftechim

Ukrajinská „gratulácia“ ku Dňu Ruska. Drony zasiahli jeden z najväčších petrochemických závodov

12.06.2026 09:52

Zasiahnutý podnik patrí do skupiny Sibur, najväčšieho petrochemického holdingu v Rusku.

kúpalisko, Tornaľa

Unikátne kúpalisko vstalo z popola. Za ľudové ceny ponúka blahodarnú vodu

12.06.2026 08:55

Najväčšiu slávu zažilo v časoch socializmu, neskôr malo niekoľkoročnú pauzu. Radnica sa plážovému kúpalisku so špeciálnou vodou rozhodla prinavrátiť cveng, čo sa jej postupne darí.

SR doprava kolóny D1 uzávera BAX

Ťažká skúška pre Bratislavu: naraz odstavia diaľnicu D1 a úplne aj Sitinu

12.06.2026 08:41

Ide o posledné dve obmedzenia pred odovzdaním celého úseku križovatky D1/D4.

Ján Marton

Niektorí ľudia sa nikdy nezbláznia, tí musia mať ale príšerný život. - Ch. Bukowski

Štatistiky blogu

Počet článkov: 48
Celková čítanosť: 61754x
Priemerná čítanosť článkov: 1287x

Autor blogu

Kategórie