Založ si blog

Muzika v propagandistických chápadlách tej ich „pravdy“

Keď som bol malý, bolo to veľmi dávno. Postupom času som zrel, rástol a mojou prvou Láskou v živote bola hudba. Zamiloval som sa do nej, do jej slobody, do jej tónov. Keď som bol malý bolo to naozaj veľmi dávno. Vtedy vraj hudba nebola slobodná. Dozvedel som sa o tom zo záznamov, s rozhovorov s autormi. Nemohlo sa tvoriť len tak. Predtým ako šiel autor so svojou tvorbou von, musel ju najprv predniesť pred nejakým výborom a až po schválení sa mohla dostať medzi fanúšikov. Propaganda mu skrátka nedovolila tvoriť. To bolo ale dávno.

Dnes máme rok 2024 a pomaly sa vraciame do minulosti. Tento článok vznikol preto, lebo je až neskutočné, akú recenziu vypustil do sveta DENNÍK N na posledný album MAJKA SPIRITA. Musím pripomenúť, že som absolútne nepolitický, nikdy v živote som voliť nebol a nezastávam žiadnu politickú stranu. Som za svoj pocit, ktorému nekladiem žiadne podmienky a ani pravdu, ktorú nám chcú niektorí vtlačiť do hláv silou mocou. A som za muziku. Nie za propagandu!!!

Recenzia je po pravde subjektívny názor a nakoľko sa venujem písaniu hudobných recenzií už nejaký čas, je jasné, že nie každému sa môže album od daného autora páčiť. DENNÍK N však vyhodnotil posledný album MAJKA SPIRITA ako: „Soundtrack Ficovho Slovenska“. Cítim, že sa ako autor chcem postaviť na obranu autora MAJKA SPIRITA. Nielen preto, že som sa s ním raz stretol a narodili sme sa v rovnaký deň, len iný rok.

V samej podstate tento denník povedal ľuďom vo svojej radikálnej recenzii, ktorí si chcú skutočne prečítať niečo o muzike, aby si vyberali alternatívne médiá, čo je v zásade dobre. Jeho vlna hejtu môže byť paradoxne v podstate úrodnou pôdou, pre iných recenzentov, ktorých úlohou nie je v tejto napätej dobe radikalizovať spoločnosť. Ľudia si dozaista vyberú článok s hudbou o hudbe, nie o propagande. Šialené, kam sa vraciame. Je to úsmevné, i keď cez slzy. Nesmieme sa báť hovoriť svoj názor. Tí s „pravdou“ najprv napíšu to, potom hento. Začnú ťa hejtovať a čo príde potom? Toto sú presne tí, ktorí hovoria o ľuďoch ako dezolátoch, ako o opiciach. Zaradili tam v podstate aj fanúšikov MAJKA SPIRITA. Priznám sa, v tomto žánri nie som až tak doma, ale album som si vypočul niekoľko krát a dokonca sa dostal do mojej TOP 10 všetkých hudobných nosičov, ktoré vyšli v roku 2023.

MAJK si na svoj nový album vybral 20 piesní a radu hostí. Mimo iných tam je aj Separ, alebo Ben Cristovao. MAJK vo svojich textoch okrem iného hovorí aj o tom, že mu nevadia dúhoví, že má priateľov gayov a lesby. Hovorí dokonca o tom, že inakosť nie je dôvod na hejt. Ale tak isto jeho texty hovoria, aby si ostatní svoju propagandu nechali pre seba. DENNÍK N svojou „recenziou“ vrátil náhľad na hudbu hlboko do minulosti. Nakoľko ju dokonca primitívne nazval „Soundtrackom Ficovho Slovenska“. Čo ak SPIRITA počúvajú modrí, ale aj červení voliči z toho soundtracku? Je to muzika preboha!!! DENNÍKU N ale zrazu vadí už aj raper. Nehovoríme o hocijakom raperovi, nakoľko raperov na Slovensku veľa. Spomínaný denník trápi to, že autor má skutočne veľký zásah a vymyká sa prúdu veľkého brata. Má iné názory a iný pohľad. Nebojí sa to povedať. Zrazu je to niečo strašné. Ako si to dovolil? Ísť proti ich pravde, proti ich názoru? Týmto sa v zásade spustil nebezpečný precedens, nakoľko autor – umelec sa musí zaradiť k prúdu, inak bude (bez ohľadu na jej kvalitu, nakoľko tá bude sekudárna) klasifikovaný za nebezpečného. Presne ako MAJK SPIRIT. V podstate aj keď je to nechutné, som rád že sa tak stalo. Ľudia a hlavne milovníci muziky tak snáď nájdu iné médiá, na recenzie, na hudbu, ktoré budú o muzike a nebudú slúžiť žiadnej propagande. Netreba sa báť o tom hovoriť. Čo je na tom, že MAJK SPIRIT má iný názor, iný pohľad, iný pocit ako redaktori v DENNÍKU N? Zrazu to vadí, lebo nakoľko má veľký zásah, nezdieľa jeho názor.

Smutná doba. Nielen šport, ale aj muziku budú ťahať do tých svojich propagandistických chápadiel tí, ktorí pojedli všetku múdrosť sveta. Ale ideme ďalej. Píšeme, tvoríme, vydávame. Ako spieva na novom albume MAJK SPIRIT:

„Na všetkých záporákov na svete som fucking ready, mám ženu, dcéru, kariéru a cítim sa fakt happy. Aj keby som zrovna nebol…“

Vyberajte si médiá, v ktorých budete čítať o svojich hudobných albumoch. Je skutočne dobré prečítať si viac médií, lebo radikáli nespia. Začínajú mať totiž „pravdu“ vo všetko a všade. Majte sa na pozore.          

— JANO MARTON

                                                                                                       

Pokora, rozvaha, dôstojnosť,

Už nie sú v jeho slovníku

Len moc rýchlosť veľkosť

Starí uverili že ich svet je dokonalý,

A pritom opakujú tie isté chyby

Je to úžasná ukážka ľudského triumfu a kreativity

Presne ako Titanic, pár minút pred tým ako narazil na ľadovec

Muzikanti hrajú až do konca

Nový vie že musí dokončiť svoje dielo

Nenechá to na osud na tých druhých…

–          MAJK SPIRIT – ČLOVEK

Korene

30.05.2024

Stáva sa to pomerne často, že mi báseň príde len tak absolútne nečakane počas prenikania priestoru skrz dlane, alebo len známu tvár a či vôňu, ktorá mi pripomína moje dejiny. Keď si jej verše narýchlo niekam nepoznačím, nemám šancu sa k nej už nikdy vrátiť. A už vôbec nie ju dokončiť. Toto je iný prípad, poznačil som si ju a zároveň ju vlastne hneď aj dokončil [...]

Hrubá čiara nie je naratív

20.05.2024

V pondelok večer som si pozrel v televízii Ta3 rozhovor zástupcu opozície, pána Grohlinga a neviem či mám plakať, alebo sa smiať. Neuveriteľné. Grohling neodpovedal ani na jednu otázku, ktorú mu dal moderátor pán Bielik. Toto je snáď šialené. Fakt ani na jednu!!! Používanie slova NARATÍV sa stalo osobným športom liberálnych politikov. Toto kam až došlo? Čakal som [...]

Radikálne šialení liberáli žnú čo zasiali

15.05.2024

Pokus o atentát na premiéra Slovenska, ktorý sa dnes udial je niečím šialeným. To sa píše všade. Žiaľ už sme našli aj komentáre tipu TAK MU TREBA, alebo DOBRÁ SPRÁVA. Takýchto ľudí by som poslal pred súd. Natvrdo. Treba si ale na rovinu povedať, že bez plávajúceho lista na oblohe by nebol vietor. Alebo severák. Prečo sme ale dospeli až do tohto štádia a aký [...]

Euro / Eurá / Bankovka / Peniaze /

Podvodníčka vydávajúca sa za vyšetrovateľku okradla seniora o 4300 eur

17.06.2024 15:03

Páchateľka mala podľa polície seniorovi zavolať s tým, že jeho dcéra spôsobila dopravnú nehodu.

Moskva / Lekár / Sanitka / Záchranka /

Desiatky ľudí v Moskve skončili v nemocnici. Otrávili sa šalátom z donáškovej služby

17.06.2024 14:11

U všetkých nakazených sa zistilo, že majú príznaky botulizmu.

Jozef Hanuska

Skutok preklasifikovali. Synovi smutne známeho vraha hrozí za brutálnu vraždu ženy doživotie

17.06.2024 13:50

Polícia v januári informovala o náleze tela ženy bez známok života v jednom z bytov v druhom bratislavskom okrese.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Polícia pátra po nezvestnom 15-ročnom Marošovi z Bratislavy

17.06.2024 13:40

Odišiel v sobotu z miesta svojho bydliska na Bagarovej ulici v hlavnom meste na neznáme miesto.

Ján Marton

Niektorí ľudia sa nikdy nezbláznia, tí musia mať ale príšerný život. - Ch. Bukowski

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 20296x
Priemerná čítanosť článkov: 1128x

Autor blogu

Kategórie